Press "Enter" to skip to content

Czy radca prawny to zawód z przyszłością?

admin 0
Coraz częściej popularnym zawodem staje się radca prawny. Aby nim zostać trzeba skończyć studia magisterskie na studiach prawniczych w Polsce bądź za granicą pod warunkiem, że studia te uznane są za równorzędne w Polsce. Potem skończyć aplikację radcowską i zostać wpisanym na listę radców prawnych.

Powinno się dodatkowo mieć kompletną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Radca prawny () musi także być nieskazitelnego charakteru oraz swoim bieżącym postępowaniem winien dawać rękojmię dobrego wykonywania zawodu radcy prawnego. Często radca prawny mylony jest z zawodem adwokata. Faktycznie obaj robią podobne usługi, jednakże radca prawny nie może występować, jako adwokat w sprawach karnych i w dochodzeniu w sprawach o wykroczenia skarbowe.

Kancelarie-knuter.pl - Kancelaria prawna we Wrocławiu

Źródło: www.kancelarieknuter.pl

Do zadań radcy prawnego należy pomoc innym ludziom w pozyskaniu pożądanych danych związanych z prawem. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych konkretyzuje normy realizowania zawodu radcy prawnego. Radca prawny udziela między innymi przeróżnych rad i konsultacji zarówno osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostką organizacyjnym. Wykonuje on opinie prawne, przepracowuje plany aktów prawnych, występuje przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik. Bardzo istotne jest to, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo uchować w tajemnicy wszystko, o czym usłyszał podczas udzielania pomocy prawnej. Swój zawód może prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, przykładowo, jako kancelaria adwokacka wrocław kancelaria adwokacka Wrocław () lub spółki prawa handlowego. Ma możliwość również pracować na etacie u jakiegoś biznesmena, który życzy sobie posiadać prawnika wyłącznie dla siebie.

Czyżby bez wątpienia radca prawny to zawód z możliwościami? Należy mieć na uwadze, że są to lata edukacji opatrzone zagrożeniem, że nie każdemu się uda. Jak opowiadają sami studenci trzyletnia aplikacja jest to bój o przetrwanie. Niemniej jednak, gdy już się uda i uzyska się etat w swoim zawodzie to można, patrząc się na zarobki prawników po aplikacji, całkiem nieźle zarobić. Niezależnie od zarobków zdobywa się też prestiż obywatelski i zawodowy, który jest bezcenny.