Press "Enter" to skip to content

Jak powinno się ubierać na górskie wędrówki, jakie wyposażenie może się przy tym przydać

admin 0
Górskie wędrówki to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Polska ma to szczęście, że w zasadzie cały teren południa to większe i mniejsze górskie pasma, wraz z wysokimi na ponad dwa tysiące metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem we wszystkie pory roku, i praktycznie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, aby po nich wędrować. Jednak bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry w lecie, przy trzydziestostopniowych upałach, czy też zimą, to w każdym przypadku właściwe wyposażenie jest konieczne.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy można usłyszeć o lekkomyślności a niekiedy i głupocie, kiedy ktoś wybiera się na Giewont w klapkach czy jesienią wybiera się bez kurtki przeciwdeszczowej. Pogoda zwłaszcza w wyższych partiach jest mało przewidywalna, i z tego też powodu nawet na krótką popołudniową wycieczkę należy się należycie przygotować.

Niniejszy wpis ma fascynujące dane na opisywany wątek – jeżeli masz chęć uzyskać więcej wpisów, to odwiedź stronę sri lanka last minute, która opisuje podobne zagadnienia.

A tym bardziej będzie to niezbędne, jeśli ktoś planuje wędrować po górach w zimie, kiedy szlaki są oblodzone, czy też w niebezpieczne, wysokie partie – w takiej sytuacji oprócz standardowego wyposażenia niezbędny będzie dobry sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim – elementy wyposażenia wspinaczkowego.

Podstawą wędrówek po górach są właściwe buty. Muszą one posiadać porządną, nieślizgającą się podeszwę, oraz ze względów bezpieczeństwa zakrywać muszą całą kostkę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zwichnięć albo skręceń. Jeśli planuje się wyjścia na wiosnę czy jesienią to buty muszą być wodoodporne, wtedy zagwarantują odpowiedni komfort na wypadek jakiejś burzy czy ulewy.

Należy również przypilnować odpowiedniej odzieży, powinna być ona oddychająca i lekka, a równocześnie ciepła i nieprzemakalna. Wiele osób na wycieczki po górach zakłada najzwyklejsze kurtki sportowe, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł – oferta kurtek sportowych. Jeśli tego typu kurtka nie będzie posiadać odpowiednich membran chroniących przed deszczem i wiatrem, to może się jednak nie sprawdzić. Koniecznie też należy pamiętać o ciepłej czapce oraz rękawiczkach, no i rzecz jasna wszystko co niezbędne trzeba zapakować do wygodnego, pojemnego plecaka.