Press "Enter" to skip to content

Jastarnia – plan na wakacje 2014

admin 0
Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski usytuowany w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Podstawowymi pozytywami Juraty są bardzo ładne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i odpowiednie warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Piękna tej miejscowości dodają piękne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz zachwycająca kompozycja błękitnego morza Bałtyckiego, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni mieści się mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Bez wątpienia trzeba wybrać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie nagromadzono zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Robione są tutaj również drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Ciekawym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikalny sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków. Miłośnicy tematów wojennych zapewne ochoczo wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto podkreślić, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Szczególnej uwagi warte są też: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni położony jest na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Mieści się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz dziewięć cudnych witraży. Uwagę przyciągają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej snobistyczny kurort, bowiem do tutejszych wygodnych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały słynne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni w trakcie wakacji (W sytuacji gdy szukasz oferty na wypoczynek sprawdź biuro coral travel hiszpania wczasy) przyjeżdża wielu urlopowiczów, dlatego trudno jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta – noclegi w Jastarnii.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Miłośników czynnego odpoczynku bez wątpienia zainteresuje fakt, iż w Jastarni występują cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez nazywanych Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Dużą popularnością cieszą się również loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to region nadzwyczaj ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby lepiej poznać tą wyjątkowo ładną okolicę, trzeba skorzystać z licznych ścieżek przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, ażeby uwzględnić wszystkie tutejsze pozytywy.