Press "Enter" to skip to content

Podstawowe informacje na temat adwokatów i radców prawnych, wykaz podstawowych różnić między tymi zawodami.

admin 0
Dla większości osób zawody adwokata i radcy prawnego są nagminnie mylone. W chwili obecnej rzeczywiście środowiska prawnicze uznają taki podział za trochę sztuczny, ale na razie bez przerwy on obowiązuje i nie zanosi się w najbliższym czasie na duże zmiany. Przez całą swoją naukę zarówno radcy jak i adwokaci będą pozyskiwać dokładnie taką samą wiedzę.

polecany prawnik

Autor: mikytex
Źródło: http://www.flickr.com
Dopiero po zakończeniu studiów ich ścieżki idą w dwie strony, chociaż w rzeczywistości i tak robią w zasadzie to samo. Różnice są przede wszystkim w kwestiach formalnych, bo oba te zawody mają nieco inne ograniczenia i uprawnienia, lecz jeśli chodzi o merytoryczną stronę, to są w zasadzie takie same. Należy jednak wiedzieć, czym się tak naprawdę różni dobry adwokat Rzeszów od swojego kolegi, który będzie nosił stanowisko radcy prawnego. Czytaj więcej tutaj: zapraszamy na stronę W większości spraw nie będzie znaczenia, do jakiej osoby się zwróci o pomoc, bo każdy z nich bez problemów pomoże. Jednak w niektórych przypadkach może się okazać, że o poradę trzeba się będzie udać tylko do przedstawiciela jednej profesji.

Do przeciętnych zadań radców prawnych będzie należało udzielanie porad i sporządzanie opinii, ale także opracowywanie rozmaitych prawniczych aktów. Typowa kancelaria radcy prawnego Rzeszów właśnie tego typu sprawami zajmuje się najczęściej, a do jej klientów zaliczają się zarówno prywatne osoby, jak i firmy – sprawdź naszą propozycję. Radca będzie mógł wystąpić przed urzędami i sądami, lecz ograniczeniem tego zawodu będzie obrona w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Tu właśnie będzie pierwsza różnica między radcami i adwokatami, bo to właśnie jedynie adwokaci mogą być obrońcami w tego typu sprawach, radcy wprawdzie mogą w nich uczestniczyć, lecz tylko jako pełnomocnicy. Następną różnicą będą sprawy samego wykonywania zawodu. Adwokat (kancelaria adwokacka częstochowa) będzie musiał albo samodzielnie otworzyć swoją kancelarię, albo stać się jednym z jej wspólników, za to nie może pozostawać w stosunku pracy. Tego ograniczenia nie będą z kolei mieć radcy, tak więc jeżeli jakaś firma zechce mieć prawnika na etacie, to musi rozglądnąć się za kimś takim.