Press "Enter" to skip to content

Podstawowe terminy z zakresu prawa pracy powinien znać nie tylko każdy robotnik, ale także każdy uczeń

admin 0
Kiedy przychodzi czas na podjęcie pierwszej pracy, wtedy też młodzi ludzie muszą poznać bazowe informacje z zakresu prawa pracy. Oczywiście nie jest to jakimkolwiek obowiązkiem, ale warto znać swoje prawa, zwłaszcza wtedy, kiedy obejmujemy stanowisko u prywaciarza. W obecnych czasach przełożeni nierzadko naciągają przepisy, a rezultatem takiego postępowania jest np. wydłużenie czasu pracy.

dział kadr

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego że niektórzy zatrudnieni obawiają się protestować, to i tak nie warto oszczędzać czasu na edukację w tym zakresie – zawsze można zmienić miejsce zatrudnienia i wtedy pozyskana wiedza będzie jak znalazł.
Być może niektórzy zastanawiają się nawet, dlaczego jeszcze podczas nauki w szkole zawodowej nie przekazuje się uczniom wiedzy z zakresu prawa pracy. Wtedy młode osoby miałyby już pewien ogląd sprawy, co z pewnością znacznie ułatwiłoby późniejsze podejmowanie decyzji o ewentualnym rozwiązaniu umowy z pracodawcą. Z kolei przeciwnicy wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół będą przekonywać, że podanie o urlop , a właściwie jego napisanie wcale nie bywa skomplikowanym działaniem, a w praktyce i tak liczy się głównie doświadczenie, które można pozyskać jedynie na własną rękę i w czasie wykonywania służbowych obowiązków.
O wiele ważniejszą kwestią pozostaje załatwienie spraw formalnych powiązanych z odejściem z pracy. W tym przypadku trzeba naprawdę mieć się na baczności, żeby ekwiwalent za urlop został właściwie obliczony, a rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron przebiegło bez jakichkolwiek niesnasek albo kłótni wynikających z odmiennych interpretacji litery prawa. Każdy pracownik, który decyduje się na porzucenie dotychczasowego zatrudnienia musi również odebrać z działu kadr świadectwo pracy. Zobacz też .

Czekamy na Ciebie! Zatem jesteśmy tam – nasze nowe teksty pełne ciekawych wątków są już przygotowane. Musisz tylko wejść w link.

dokumenty

Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com

Ten dokument jest niezwykle ważny, ponieważ zawiera kluczowe wiadomości na temat przebiegu zatrudnienia.
Natomiast część absolwentów szkół ponadgimnazjalnych lub tych, którzy ukończyli edukację na uniwersytetach, preferuje otworzyć własny interes, na przykład sklep wielobranżowy. W takiej sytuacji wiedza o tym, jak wypełnić podanie o urlop staje się mało przydatna, bo od właściciela firmy wymaga się specjalistycznej wiedzy, o ile oczywiście nie przekaże on części obowiązków biurowi rachunkowemu. Jeśli nie zdecyduje się na taki krok, to musi nauczyć się wypełniania mnóstwa gotowych druków, np. takich jak pit 4r, lecz to już materiał na całkiem inną opowieść.