Press "Enter" to skip to content

Rehabilitacja z pomocą koni – ciekawostki

admin 0
We współczesnych czasach coraz większą popularność ma hipoterapia. Co to jest i z jakich powodów jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Rozpocznijmy od tego, iż jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno przynosi doskonałe wyniki w wielu schorzeniach, tak samo u maluchów, jak też u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ równocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Efekty, jakie osiągają chorzy, nieraz mogą dodatnio zszokować. Jakie w związku z powyższym wiążą się z nią plusy?

Przede wszystkim – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Pacjent jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy identyczne jak podczas normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest zasadniczym krokiem w postawieniu chorego na nogi albo nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem obniża napięcie mięśni oraz poprawia nieprawidłową postawę. Co więcej, przeciwdziała przykurczom oraz poprawia możliwości lokomocyjne – pacjent, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez problemu pokona takie przeszkody jak nierówności terenu albo piasek. Poza usprawnieniem zdolności fizycznych ważne jest również aktywizowanie pozostałych zmysłów np. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy oraz odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Co więcej, koń uspokaja, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu bądź funkcjonowanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia dla dzieci z końmi) może być owocnie stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć obszerna.

Wpadł Ci w oko ten tekst? Jeżeli tak, to sprawdź też rzetelne informacje (https://ancardio.pl/badania-sportowe/), które mają podobne informacje na opisywany temat – jeśli masz chęć, to sprawdzić kliknij tu!

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest alergia na sierść lub zapach konia, rany, które jeszcze się nie zagoiły, ostre infekcje, niepohamowany lęk, wysoka temperatura albo znaczne pogorszenie i trudności ze wzrokiem. Każdy chory powinien mieć sporządzony indywidualny plan hipoterapii, aby przyniosła najlepsze wyniki.

Zainteresowani hipoterapią powinni prześledzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (kolonia konna). Warto bliżej zainteresować się tym zagadnieniem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia chorego.