Press "Enter" to skip to content

Rodzinne wczasy w Tatrach

k.s. 0
Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechamiwybitnie alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to około dwa tysiące trzysta metrów, długość pasmaw linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga trzydziestu kilometrów czyniąc z nich miejsce z miłą chęcią wybierane na wypoczynek dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry całkowicie podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża strumieni oraz wyjścia olbrzymich dolin tatrzańskich, zatem najniższe partie gór, obrastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Troszeczkę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki używane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają zbytnio spadziste zbocza, by były w stanie tam być lodowce (link do źródła). Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najładniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano urocze schronisko. Wiedzie stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. By móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, należy wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej atrakcyjnych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, przeróżne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na obszarze Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko pieszo bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj znakomicie rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około 230 km i ma do zaoferowania niezapomniane panoramy na góry. Bardzo dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu jest najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba też zdobyć Giewont, którego również roztacza się bajeczna panorama Tatr. Należy wspomnieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (czytaj tu).

Koronną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Cudownie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na zjeżdżających tu tłumnie gości.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół świętego Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej stworzone na szkle. Na cmentarzu znajduje się sporo zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wykonana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się cudowna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy wybrać się w sierpniu, kiedy odbywa się tu Festiwal festiwale warszawa praga Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.