Press "Enter" to skip to content

Rozliczenie PIT, a problematyka 1% podatku – co powinno się mieć na uwadze?

admin 0
Każdy podatnik może przekazać swój 1% podatku organizacji potrzebującej. To jest proste i nic nie kosztuje, a może komuś bardzo pomóc. PIT to obowiązkowe rozliczenie podatkowe każdego Polaka, który w określonym roku podatkowym otrzymał jakikolwiek dochód. Termin, w którym można rozliczyć PIT upływa wraz z końcem kwietnia.

podatnik

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Każdy podatnik może przekazać 1% podatku na określoną organizacjęJeśli nie przekażemy 1%, kwota ta przechodzi do budżetu Skarbu Państwa. 1% to niewiele, jednak dla wielu organizacji oraz fundacji te sumy są znaczące. My w żaden sposób nie odczujemy przecież, że daną kwotę przekazaliśmy – Fundacja ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Jak wyszukać organizacje, na rzecz których można przekazać 1%? Wystarczy wpisać hasło „1% podatku lista” w wyszukiwarkę internetową. Wśród rezultatów dla formuły „1% podatku lista” z ukaże się strona internetowe pozytek.gov.pl. Na tej stroniekażdego roku istnieje możliwość zapoznania się z bieżącą listą organizacji, które mają prawo kancelaria prawna Kraków do otrzymania 1% podatku. Na wspomnianej stronie możemy sprawdzić, czy dana organizacja istnieje, a także możemy odnaleźć jej KRS. Możemy na niej sprawdzić, czy aby na pewno dana organizacja pożytku publicznego działa legalnie, a następnie wesprzeć ją, ją wpisując w PIT jej numer KRS. Organizacje pożytku publicznego bardzo zabiegają o ten jeden procent. Im więcej osób przekaże podatek, tym więcej pieniędzy do spożytkowania. Nie jest łatwo zdobyć uznanie innych.

rozliczenie PITu

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza, że takich organizacji jest bardzo wiele i złapanie kontaktu z potencjalnym odbiorcą i przekonanie go do przekazania 1% podatku jest naprawdę bardzo trudne. Jednak jest o co walczyć. Jeżeli chodzi o 1% podatku, lista jest stale uaktualniana, aby nie doszło do sytuacji, że środki zostaną przekazane na fundację, która zakończyła działalność. Ministerstwo Finansów daje wgląd zarówno do świeżych informacji, jak i archiwum. Trzeba nadmienić, że informacje widniejące na stronie pozytek.gov.pl są autentyczne, pewne i publiczne. Warto przekazywać swój jeden procent dla potrzebujących, często w dużej mierze dzięki niemu mogą oni godnie funkcjonować.