Press "Enter" to skip to content

Ustka – doskonały pomysł na wypoczynek 2014

k.s. 0
Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający także wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o wygodne pensjonaty. Ustka, bo o niej mowa to także atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i znakomite warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze przybywali tu, ażeby leczyć choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją funkcję do teraz, będąc zarazem wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez uzdolnionego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była niesłychanie szeroka. Oferowano tutaj nie jedynie kąpiele zdrowotne, lecz również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

W dzisiejszych czasach, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, iż w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania bardzo dużo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (ofert).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki.

Wejdź na naszą stronę – w niej czeka na Ciebie bieżący tekst tego działu. Zrobiliśmy go dla Ciebie z chęcią.

Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się urocza panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce zapewne zachwyci amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do chwili obecnej bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, określane także Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. Trzeba także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej przedstawiającą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych warto wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo ciekawych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak nazywaną „Krainę w Kratę”, gdyż na ich terenie znajduje się mnóstwo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ładnym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki znajduje się też inna słynna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz przepięknie położone, przybrzeżne jeziora. Należy wybrać się także do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.