Press "Enter" to skip to content

Co dają nam Bieszczady? Dlaczego właśnie w te rejony warto się wybrać?

admin 0
Bieszczady, pomimo stosunkowo małej gęstości zaludnienia, były obszarem zamieszkałym już w czasie neolitu. Ciekawe zjawisko, zwłaszcza że spora część starszych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu a przy tym rozrastała się do rozmiarów potężnych dziś ośrodków, a tego w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, obserwując tamte tereny, na Bieszczady atrakcje, to znaczy przystępne niskie góry, wielki tereny leśne i przestronne połoniny, wydają się one świetnym miejscami do zamieszkania oraz życia w tym rejonie, a dodając do tego dostępność zwierzyny łownej (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje sporo ginących, niespotykanych nigdzie indziej w Polsce, gatunków) nie widzi się niczego zaskakującego w takim dawnym osadnictwie. W wielu bieszczadzkich miejscowościach prowadzono wykopaliska archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a nawet bogate wpływy celtyckie – odwiedź więcej.

Bliższe współczesności osadnictwo jest datowane na czasy średniowiecza: zjawili się tam przybysze z innych części Polski, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wiosek i małych miejscowości leżących na tych terenach założonych zostało właśnie w tych czasach: pierwotna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Bieszczadach mocne piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz równie tragiczna w skutkach akcja Wisła – ogromna akcja przesiedleńcza, w której wyniku swoje rodzinne tereny musiała porzucić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Obecni mieszkańcy to przede wszystkim przybysze z innych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych przejściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dziś, wciąż z rysem typowym dla bieszczadzkiej dziczy, stają się coraz bardziej popularne pod względem turystycznym. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje pełną dostępność rozrywek typowo górskich, wodnych jak i normalnych miejskich rozrywek.

Budowa naszej witryny zaintrygowała Cię? A podane przez nas treści? Jeżeli tak, to zapraszamy do następnego tekstu. Tam znajduje się niezwykle ciekawa kwestia (http://www.stojo.pl/kubek-stojo-pocket/).

Obecnie wypoczynek w tym miejscu to duża radość dla przybyszów z Polski oraz zagranicy (przeczytaj poradnik atrakcje Bieszczadów). Nie jest to jeszcze bardzo skomercjalizowany teren, więc ten, kto szuka spokoju oraz relaksu wśród odgłosów natury, odnajdzie je w Bieszczadach.