Press "Enter" to skip to content

Czy numizmatyka to hobby dla każdego i dlaczego czasem nie warto inwestować w monety kolekcjonerskie?

admin 0
Numizmaty więc monety i wyroby monetopodobne są świetną lokatą kaPITału. Zwłaszcza jeśli wykonane są ze srebra lub złota. Jest to dobre zabezpieczenie pieniędzy w wartościowym kruszcu, który posiada również wartości mennicze oraz dowolnego roku może zyskiwać na wartości.

owoce

Autor: ShishirS
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety nie zawsze tak bywa. Ostatnio przez nasz kraj przetoczyła się widowiskowa bańka spekulacyjna w historii numizmatyki krajowej. Małe nakłady kolekcjonerskich monet NBP oraz mała konkurencja na rynku i niezwykle duże zainteresowanie, podniosły ceny monet na bardzo duże poziomy. ludzie stali w ogromnych kolejkach przed oddziałami NBP, żeby nabyć monety złote monety inwestycyjne przede wszystkim te monety z kolekcji Zwierzęta Świata. Pod takimi oddziałami czekali także handlarze, którzy kupowali od ludzi monety z dużą przebitką, ale i tak zarabiali na tym niezwykle dużo pieniędzy. Najbardziej upragnione były srebrne monety. W górę poszły również ceny emisji ze złotego kruszcu.
Tak jak dowolna bańka spekulacyjna także ona załamała się na górze. NBP niezwykle zwiększył nakłady kolejnych emisji a spekulanci uciekli z rynku. Duża ilość kolekcjonerów wchodzących na rynek na górce spekulacji przekonało się, że żadna osoba nie chce kupić zbiorów nawet za emisyjną opłatę. Bardzo interesującym hobby jest numizmatyka wycena wszystkich zbiorów odbywa się za darmo przez fachowców. Mennica Polska produkuje kolekcjonerskie monety na niezwykle wysokim poziomie. Jednak numizmatyka jest zajęciem dla wytrawnych fachowców a przede wszystkim dla osób, które nie liczą na niezwykle szybki przychód. Monety jest to oficjalnie środek płatniczy. Wartość wybita na monecie jest najczęściej niższa niż wartość monety.

Medale natomiast przypominają bardzo monety, lecz nie posiadają wybitej wartości na awersie albo rewersie. Nie przedstawiają również oficjalnych środków płatniczych. Ciekawym przypadkiem jest krugerrand nie mający przypisanej wartości na stemplu, ale jest urzędowym środkiem płatniczym w RPA.