Press "Enter" to skip to content

Prowadząc własną firmę powinieneś uważać na prawa autorów

admin 0
Sporo osób stara się zrozumieć, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Różnica jest trudna do opisania, ale w telegraficznym skrócie można to tak wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy to przedmiotami, które są chronione przez prawo, jeżeli oczywiście są nowe, tzn. nie są kopią, czegoś, co już istnieje. Wzór użytkowy to dany przedmiot, dana rzecz, coś co możemy dotknąć, natomiast wzór przemysłowy to całościowe wrażenia estetyczne, czyli wygląd. Żeby lepiej to zrozumieć, weźmy stół, jest wzorem użytkowym, jeśli np. będzie posiadał sześć nóg i blat jest połączeniem szkła z drewnianymi elementami (wiadomo wszystko zrobione w innowacyjny sposób), a wzorem przemysłowym będzie wygląd tego stołu, czyli to, że szkło będzie białe i zamglone, a drewno jasne i nogi będą z różnego rodzaju drewna w wielu odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł mieć zamglone szkło w różnych kolorach. Taka jest zasadnicza różnica między wzorem użytkowym a przemysłowym.

Jaka jest konkurencja w reklamie

reklama na samochodzie

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedyś mówiło się, że uczciwość jest w cenie. W obecnych czasach często „nieczyste” zagrywki są w stanie zrobić więcej niż szczerość. Niestety niewiele osób jest dziś zdziwionych nieuczciwa konkurencja w reklamie. Chociaż życie już nie raz pokazało, że w rzeczywistości prawda będzie miała ostatnie słowo, to ludzie jeszcze się łudzą. Polecamy artykuł A najlepiej robić wszystko, co z biznesem związane porządnie, bez jakiś niedozwolonych zagrań nawet, a może i zwłaszcza, w reklamie. Ludzie raczej nie lubią braku profesjonalizmu, a właśnie brak pewności w tym, co się robi objawia się niegodnym zachowaniem. Dlatego zamiast robić pod górkę konkurentom nieuczciwą reklama, może warto byłoby znaleźć większą ilość czasu do polepszenia standardu własnych produktów? Wszystkim wyszłoby to na żywołapka na szczury dobre.Autor

Co to są prawa autora, czyli twórcy

reklama

Autor: Gary Denham
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo często pomijaną sprawą w dzisiejszych czasach są prawa autorskie. Osoby korzystające z Internetu robią, co im się zamarzy. Nie posiadają żadnych zahamowani, bo zapewne nie do końca zdają sobie nawet sprawę, że bardzo często łamią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Otóż są to wszystkie prawa, jakie posiada osoba będąca autorem konkretnego wytworu: mogą to być jakieś słowa, zdjęcia, wygląd jakiegoś produktu, czyli wszystko to, o czym może decydować jedynie twórca. Dlatego jeżeli przytaczamy czyjeś słowa nie zapominajmy, że istnieje coś takiego jak cudzysłów. Warto również podawać źródła nie swoich fotografii.
Czytaj też