Press "Enter" to skip to content

Urok polskiego wybrzeża – wypraw się na wydmy i słodkie jeziora do Rowów

admin 0
Poszukujesz ustronnej, niedostępnej dla szerokiej grupy turystów miejscowości nad Bałtykiem? Z dostępem do dzikiej przyrody (parki narodowe), trasami spacerowymi? Rowy domki już czekają już na ciebie, to jedno z ciekawszych miejsc na naszym wybrzeżu. Większym kurortem w analogicznej scenerii morze-jezioro jest Łeba.

Wybrzeże Bałtyku

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Rowy to unikatowa wieś pod wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, do której kieruje z głębie kraju jedyna duża droga. Rowy domki otoczone są wodą i nietkniętą przyrodą z wszystkich stron. Z niemal każdego miejsca miejscowości nad wybrzeże morza mamy nie więcej jak kilkanaście minut. Niewiele dalej znajduje się spory zbiornik słodkowodny – jezioro przybrzeżne Gardno. W okolicy Rowów jest połączone z akwenem rzeką. Cała miejscowość ciągnie się wzdłuż majestatycznie położonej plaży, a wędrując w stronę wschodnią zobaczymy wyjątkowy na skalę krajową park narodowy z wydmami.

Rowy domki letniskowe to również doskonały punkt zaczepienia dla aktywnych turystów. Na mapie szlaków rowerowych widnieją jako jedna z baz wypadowych na kilkudziesięciokilometrowy rajd. Terenowcy i informatory turystyczne sugerują, nawet namawiają o podróżowanie rowerem (dostępnym również w wypożyczalniach) z jednego ważnego powodu. Wydmista okolica sprawia, że nie wszystkie miejsca będą dostępne dla mobilnych samochodowo. Kolejnym argumentem za rowerami, napędzanymi siłą ludzkich nóg, jest bliskość przyrody – auto (ewinieta) zawsze ogranicza pole widzenia wojażera.

Jeśli szukasz podobnej scenerii, ale większego kurortu masz do wyboru kwatery Łeba (sprawdź dostępność – ). To większa i lepsza baza wypadowa do innych polskich miejscowości na nadbrzeżu (częściej zaznaczana jest jako miejsce docelowe lub przystanek). Łeba jest miasteczkiem otulonym wodami i lasami- na wschodzie i zachodzie jeziorami przybrzeżnymi, od północy Bałtykiem. Również doprowadza turystów tu jedyna duża droga.

Dla wycieczkowiczów, którzy pragną wyzwania nie ma rzeczy niemożliwych. Oba miasteczka, bliskie nietkniętej przyrodzie i wodzie morskiej i słodkiej to świetny przystanek dla nadmorskich piechurów, idących wybrzeżem Bałtyku. W Rowach i Łebie jest się gdzie zatrzymać, tutejsze domy wypoczynkowe, kwatery, a nawet hotele już czekają na żądnych przygód turystów przez cały rok.