Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób rozliczyć PIT kroczek po kroczku?

admin 0
Za rozrachunek z fiskusem zabierz się od razu. Wprawdzie masz na to jeszcze sporo czasu, bowiem zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, lecz nie czekaj na ostatni dzwonek (szczególnie, jeżeli możesz dostać zwrot podatku).
Należałoby wcześniej gruntownie sprawdzić: co, na jakiej podstawie oraz w ramach jakiego limITu masz prawo odliczyć w PIT za rok 2016, dlatego że dzięki temu można zaoszczędzić.

Unikniesz również pośpiechu i zdenerwowania, a to może być przyczyną kosztownych błędów. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozliczyć PIT-37 – kroczek po kroczku. Przy wypełnianiu zeznania rocznego niezbędny jest PIT-11, jaki musisz uzyskać od swojego pracodawcy (lub zleceniodawcy). Gdy w ciągu roku wykonywałeś pracę w paru miejscach, powinieneś skompletować dokumenty od wszelkich chlebodawców. Mieszczą one informacje dotyczące przychodów, kosztów ich osiągnięcia a także pobranych w ciągu roku przedpłat oraz składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Począwszy od stycznia 2015 obowiązują nowe wzory blankietów podatkowych PIT-37, PIT-36, , PIT-36L oraz aneksów PIT-D oraz PIT-O. PIT 37 uzupełniasz, jeżeli odbierałeś na przykład wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Rozpocznij od zebrania informacji o swych dochodach oraz pobranych zaliczkach. Jeżeli jesteś pracownikiem etatowym, wykonywałeś pracę na umowę zlecenie albo o dzieło, musisz uzyskać od chlebodawców blankiet PIT-11. Na samej górze formularza wpisujesz własny numer PESEL bądź NIP. PESEL jest dla jednostek, które nie prowadzą firmy oraz nie są objęte podatkiem VAT.

NIP będzie dla drugich osób – np. płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Potrzebna jest Ci rzetelna informacja z serwisu? To fantastycznie, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie dawkę świeżych artykułów. Trzeba kliknąć w link.

W poz. numer 5 wpisujesz rok 20156. Selekcjonujesz metodę opodatkowania zaznaczając w pozycji 6 należyty kwadrat.