Press "Enter" to skip to content

Wybór dobrego typu zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji jak i małych firm.

admin 0
Wybór dobrego typu zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Tyczy się to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji ale także firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W kontekście startupów droga do uzyskania dofinansowania jest jeszcze dłuższa, chociażby ze względu na słabą zdolność kredytową bądź brak historii kredytowej.

akt - firma

Autor: Emiliano García-Page Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com
firma - image

Autor: Gobierno de Castilla-La Mancha
Źródło: http://www.flickr.com
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com

Chcąc otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca powinien rozważyć różnorakie dostępne opcje.

Zaintrygowały Cię notki zawarte w naszym tekście? Jeśli tak, to czytaj także złoto bulionowe podobne wiadomości, dotyczące tego działu. Zapraszamy do nowej strony.

Najbardziej znanym rodzajem dofinansowania są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej (więcej o dotacjach na inwestycje), ostatnio zmienia się jednakowoż polityka unijna, w ramach której dotacje zostaną stopniowo zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dotacje w pierwszej kolejności będą mogły liczyć przedsiębiorstwa planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone razem z naukowcami. Następnym rodzajem finansowania firmy są dobrze znane pożyczki i leasingi. Są one zdecydowanie łatwiejsze do uzyskania niż dotacje unijne, jednak ich niewątpliwą wadą jest konieczność zwrócenia otrzymanych środków. Interesującą alternatywą może okazać się crowdfunding. Jest to swego rodzaju zbiórka pieniędzy na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą wesprzeć przedstawione tam pomysły. Ostatnim rodzajem finansowania dla osób chcących założyć swoją firmę jest startup venture capital – się więcej. W takim przypadku inwestorzy indywidualni oraz wyspecjalizowane fundusze przekazują środki bezpośrednio firmom prywatnym. Ideą jest tutaj długoterminowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Niestety dla osób zainteresowanych tym typem finansowania, w związku z dosyć wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, inwestorzy są bardzo wybredni i przyznają dofinansowanie tylko niewielkiemu odsetkowi pojawiających się startupów (ventures.prometeia.pl/wsparcie-dla-start-upow-13). Reszta odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż często am to związek z reprezentowaniem niezbyt przyszłościowych gałęzi handlu. Co więcej fundusze VC poza oczywistymi zaletami, mają również swoje wady. Podstawowa jest taka, iż w zamian za otrzymane środki, twórca startupu oddaje swoje udziały, często tracąc przy tym całkowitą kontrolę nad losami swojej firmy i musza dzielić się zyskami. Zdarza się również, iż zyski na mniejsza skalę, bez inwestycji VC, mogą być dla samych przedsiębiorców większe.

Konkludując, obecnie istnieje wiele form dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć własną firmę. Naturalnie nie każda osoba może skorzystania ze wszystkich udostępnionych form, jednak wystarczy trochę zachodu i każdy powinien znajdzie coś dla siebie.