Press "Enter" to skip to content

Dla każdego producenta rozmaitego rodzaju produktów, ważne jest żeby odróżniać się od innych, co gwarantują znaki towarowe

admin 0
Dzisiaj konkurencja pomiędzy przeróżnymi firmami jest czymś całkiem powszechnym. Istnienie konkurencji powinno się uznać za zjawisko pożyteczne, aczkolwiek pod warunkiem, iż występuje ona w odpowiedniej formie. Nie powinny zatem dotyczyć jej takie przypadki, kiedy staje się ona nieuczciwa, dochodzi do ”przekrętów” czy różnego typu nadużyć. Istnieje cały szereg rozwiązań legislacyjnych, jakie mają na względzie chronienie interesów uczestników obrotu gospodarczego.

firmowe ulotki

Autor: Menno van der Horst
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z instrumentów, jakie mają na celu zabezpieczanie wspomnianych przywilejów, w tym wypadku dotyczących unikalności produktów, są znaki towarowe. Przy omawianiu wspomnianego uprzednio zagadnienia, na początku należy udzielić odpowiedzi na pytanie, co oznacza sformułowanie znak towarowy? Jest to więc chroniony prawnie, niepowtarzalny element, który ma na celu odróżnienie jakiegoś produktu od pozostałych występujących na rynku. Może on przybierać rozmaitą postać, nieograniczającą się wyłącznie do form graficznych.

Wyraz, rysunek, kompozycja barw, a nawet melodia – te wszystkie formy może posiadać znak towarowy. Urząd patentowy zajmuje się rejestrowaniem znaków towarowych i patentów na terytorium Polski, oczywiście pod warunkiem, iż zgłaszany znak spełni niezbędne warunki, ponieważ, jak napisano już poprzednio, celem istnienia omawianych znaków jest odróżnianie się firm od siebie wzajemnie, czy inaczej mówiąc ochrona (czytaj więcej ochrona łódź) przed pomyłkami czy celowymi oszustwami, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd odnośnie pochodzenia i jakości towarów.

Wyjątkowo trudno byłoby w tym przypadku stosować rozwiązania prawne, które nie zostawiałyby miejsca na odrębną interpretację poszczególnych przypadków. Szczegółowe zagłębianie się w kwestie prawne tyczące się znaków towarowych trzeba raczej pozostawić ekspertom, chociażby z powodu tego, iż naprawdę dokładna znajomość prawa autorskiego jest konieczna, żeby zrozumieć niektóre zagadnienia z tego zakresu.

badania marketingowe w firmie

Autor: TedsBlog
Źródło: http://www.flickr.com

Warto jednakże wiedzieć generalnie o tym, jakie warunki muszą być zrealizowane, aby możliwa była rejestracja znaków towarowych. Jak wzmiankowano już wcześniej, rejestracją zajmuje się Urząd Patentowy. Znak musi być rzecz jasna zgodny z wymogami odnośnie oznaczeń geograficznych i nie naruszać praw osób trzecich.