Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto łączyć pracę na etacie z pracą we własnej firmie?

admin 0
Pracując na etacie czujemy się pewnie, bowiem ochrania nas prawo pracy. Posiadamy różne przywileje pracownicze, takie jak na przykład płatny urlop, chlebodawca płaci nasze składki ZUS i chorobowe, nie mamy powodu zatem się tym troskać. Ba, nawet nie trzeba samodzielnie rozliczać podatku jeśli nie chcemy wykorzystywać ulg podatkowych. Takie wyjście najlepsze jest dla tych z nas, którzy nie chcą prowadzić bądź nie mają pomysłu na własny interes.

Jeśli jednak masz projekt na prywatny interes, lecz boisz się „rzucić się na głęboką wodę”, niezłym przedsięwzięciem jest umowa o pracę i działalność gospodarcza.

Jeżeli zafascynował Cię przedstawiany tekst, to odwiedź www kancelarie notarialne Katowice a tam czekają na Ciebie materiały godne uwagi. Sprawdź je – będziesz niesamowicie zadowolony!

Takowe wyjście sprawia, że można zyskać jeśli idzie o składki ZUS, gdyż jesteśmy już pracobiorcą na umowę o pracę oraz zarazem właścicielem przedsiębiorstwa. Zachodzi zbieżność płatności składek , skutkiem tego mamy możność płacenia dużo niższej składki firmowego ZUS-u (pod warunkiem jednak że na mocy umowy o pracę nasz przychód jest równy przynajmniej minimalnemu uposażeniu). Jest to zatem bardzo dobre wyjście dla tych przedsiębiorców którzy dopiero rozpoczynają działalność albo ich firma z założenia ma być dodatkowym źródłem przychodu. Dla przykładu pracuję jako buchalter w jakimś zakładzie lecz mym hobby jest wyrób biżuterii.

podatki wzrosty zarobki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Pragnę legalnie zyskiwać na mym hobby zatem łączę umowę o pracę i działalność gospodarczą. Jest to wtedy doskonałe rozwiązanie.
Kiedy już nasz biznes nabierze prędkości, prawdopodobnie będziemy pragnęli rozwinąć naszą firmę, co może wymagać rozbudowy bądź zmodernizowania już posiadanych sprzętów. Najlepiej postarać się wówczas by zwiększenie wartości środka trwałego w konkretnym roku podatkowym nie przekroczyło 3500 złotych. W ten sposób będzie można zaliczyć owe koszty do „kosztów uzyskania przychodu”, co może być bardzo korzystne, a zarazem usprawnimy swoją pracę.

Zwiększenie wartości środka trwałego to przykładowo nabycie przez grafika komputerowego większego dysku do peceta na jakim realizuje on swoją pracę czy zakup bardziej wydajnego oprogramowania do tego komputera, ewentualnie innego niezbędnego sprzętu. Gdy już ocenimy że nasza firma okrzepła, możemy zrezygnować z pracy na etacie. Musimy jednak w takim przypadku wykorzystać zaległy urlop u dotychczasowego pracodawcy.