Press "Enter" to skip to content

Hipoterapia oferuje niezwykłe terapeutyczne wyniki. Jest niezastąpionym sposobem rehabilitacji. Pomaga wielu osobom

admin 0
Hipoterapia jest metodą rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie. To jedna z form terapii wieloprofilowej, co oznacza, że działa w tym samym czasie w sposób ruchowy, psychicznie, ale także w sposób społeczny. Można ją zastosować tak u najmłodszych, młodzieży, jak i osób starszych.

przejażdżka konna

Źródło: flickr.com
Terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem pomysłu hipoterapii zbiera właściwie osoby upośledzone w sposób ruchowy, sensorycznie i w sposób umysłowy. Hipoterapia to niezwykle sprawdzona terapia, a jej wspaniałe rezultaty odkryte już były w starożytności. Jako sposób terapii została zastosowana się całkiem niedawno, bo w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Hipoterapia została związana z pozostałymi metodami terapii >>> idź pod ten adres http://stajniaiskra.pl i terapeutycznymi, czerpie z ich dorobku.Najważniejszym celem sesji z końmi jest zwrócenie chorym sprawności fizycznej i psychicznej. Hipoterapia to jeden z elementów terapii leczenia, która jest prowadzona przez specjalistę pod czujnym okiem lekarza.

konie

Autor: ime
Źródło: http://www.sxc.hu

Hipoterapeuta pełni rolę asekurująca, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo, i rolę łącznika ze zwierzęciem. Konie do tego typu terapii dobiera się całkiem starannie pod kątem różnych cech. Istotne jest, że bardzo ważne są wybrane cechy charakteru.

Ważne, żeby były łagodne, łatwe w tresurze, ale także muszą mieć konkretny wiek i budowę. Najbardziej rozpowszechniona rasa stosowana do terapii to konie (szerzej w serwisie https://nadwigrami.pl/stadnina-koni.html) huculskie. Koń ma być dobrany do chorego, oznacza to, że powinien być jak najlepiej dobrany do jego wzrostu, a takżezaleceń rehabilitacyjnych. Takie akcje można organizować przykładowo na obozach konnych – obozy w siodle.

W zależności od tego, z jakim chorobą, o jakim nasileniu się spotykamy hipoterapia ma wpływ na polepszenie wielu funkcji organizmu. Nie istnieje taki sprzęt sportowy, na którym wykonalne byłoby ruszanie się na nim ćwiczącej osoby we wszystkich istotnych płaszczyznach, to znaczy na boki, w górę, w dół, do tyłu i do przodu. Zaufanie tego typu ruchowi pacjenta z mózgowym porażeniem dziecięcym ulepsza ogólną sprawność fizyczną. Co istotne, zminimalizowane zostaje napięcie mięśni, bardzo znaczące dla tej choroby. Istotniejsza jest dzięki temu koordynacja ruchowa oraz poczucie równowagi.