Press "Enter" to skip to content

Jak otworzyć własną działalność w Niemczech oraz co jest do takiego celu potrzebne?

admin 0
Niemcy należą z całą pewnością do największych gospodarek na świecie. Skutkuje to bardzo dużym PKB, co wywołuje że Niemcy są pod tym względem pierwsi w Europie.

nowoczesne oświetlenie w salonie

Autor: Paragon Apartments
Źródło: http://www.flickr.com
Biznesmeni, którzy mają zarejestrowaną w tym kraju swoją działalność gospodarczą, nie są naturalnie zmuszeni do opłacania znacznych składek do ZUS, jednak nie oznacza to, że jakichkolwiek kosztów nie muszą ponosić.
język angielski

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją tam bowiem dosyć duże (dla Polaka) składki na ubezpieczenie socjalne, jednak biorąc pod uwagę siłę nabywczą środków płatniczych, nie jest to szczególnie znaczny nakład pieniężny. Chodzi o kwotę ok. 1000 złotych, co w Polsce stanowiłoby często dużą część przychodów, jednak w Niemczech te ok. 250 euro aż tak znaczną opłatą nie jest. Żeby zgłosić działalność w Niemczech, trzeba w pierwszej kolejności udać się do urzędu ds. gospodarki, czyli „das Gewerbeamt”. Można by go zazwyczaj spotkać na terenie urzędu miasta lub złote monety bulionowe w ratuszu. Po wypełnieniu krótkiego formularza należy też uregulować niedużą opłatę meldunkową. Należy też przekazać dane odnoszące się do firmy i jej posiadacza. Należałoby także wspomnieć, że do wykonywania niektórych zawodów (szczególnie związanych z jakimś rzemiosłem) trzeba posiadać dyplom mistrzowski. Spis tego typu zawodów jest dostępny w sieci.
Oczywiście dyplom zdobyty w naszym kraju także jest obowiązujący, należy go jedynie przetłumaczyć albo przedłożyć uwierzytelnioną kopię.

O fakcie zgłoszenia własnej działalności gospodarczej są automatycznie poinformowane odpowiednie urzędy, np. Urząd Skarbowy, IHK czy też die Handwerkskammer. podatek od prowadzonej przez siebie firmy należy opłacać dopiero od momentu przekroczenia dochodu większego od kwoty wolnej od opodatkowania, czyli 24,500 euro.