Press "Enter" to skip to content

Kiedy pracobiorca może złożyć wniosek o bezpłatny urlop?

admin 0
W każdym momencie pracownik ma prawo złożyć wniosek o tenże urlop. Jednakże od postanowienia szefa zależy, czy go otrzyma czy nie.
Urlop bezpłatny, o który pracobiorca może prosić chlebodawcę dostarczając mu wniosek o urlop bezpłatny, pozwala na przerwanie realizowania pracy dla Pracodawcy bez zerwania umowy o pracę.

telefon

Źródło: www.morguefile.com
Może być przydatny w przypadkach, w których mamy pracę alternatywną, na przykład w formie czasowego kontraktu dla drugiego pracodawcy czy też mamy inne ważne powody, które uniemożliwiają nam czasowe świadczenie pracy (np. konieczność zaopiekowania się kimkolwiek z rodziny przez jakiś okres). Nim jednakże złożysz wniosek o urlop bezpłatny, należy gruntownie zastanowić się nad tym, co się z taką formą przerwania świadczenia pracy wiąże. Pamiętaj, że chlebodawca nie ma obowiązku wydania zgody na tenże urlop (nie musi także uzasadniać swej odmowy).

Jeżeli zainteresowało Cię to zagadnienie, to obejrzyj więcej tu, a zapewne zdobędziesz bardzo dużo fascynujących danych na ten wątek.

Jeżeli jednak się zgodzi, musisz zadbać o to, ażeby nie było żadnych wątpliwości, że na tenże urlop możesz się udać. Kiedy na przykład chlebodawca zgodzi się ustnie a ty nie posiadasz żadnych świadków, którzy by to słyszeli, pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie za ciężkie pogwałcenie obowiązków, gdy przestaniesz przybywać do pracy. Dlatego zgodę chlebodawcy na ów urlop warto otrzymać na piśmie i posiadać dowód tego, że pracodawca wyraził na niego zgodę.

Pracobiorca na bezpłatnym urlopie nie jest objęty społecznym ubezpieczeniem – nie są za pracownika odprowadzane składki. Znaczy to, iż przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego możesz korzystać z opieki medycznej bezpłatnie – potem jednakże stracisz do niej prawo.