Press "Enter" to skip to content

Spadek i co z nim począć? – podmioty, ludzie do jakich trzeba się zwrócić po otrzymaniu spadku.

admin 0
Spadek niekiedy może być darem niebios, ale może też okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, szczególnie jeśli zawiera w sobie długi „hojnego” członka rodziny. Aby uniknąć przykrego zaskoczenia warto zwrócić się do odpowiednich instytucji w celu sprawdzenia wartości nowego nabytku. Spadek mamy możliwość przyjąć lub odrzucić. Przed dokonaniem tej czynności warto skorzystać z usług profesjonalisty jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Wawa, jako stolica będzie tego dobrym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w stolicy poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się jeszcze jeden – właściciele działek bezprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których spadkobiercy lub ludzie, którym oni dali do tego prawa domagają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu informacji o spadku w najpierw należy zorientować się czy działka (zobacz pożyczki pod zastaw działki) na której jest usytuowany budynek nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w Internecie można znaleźć plany tych działek). Następnie należy zweryfikować czy pomieszczenie nie jest obciążone długami, aby to uczynić należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o wykonanie tak zwanego spisu inwentarza (wykonuje go komornik). Na przyjęcie bądź odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od chwili, w którym dowiedział się on o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku (jeśli otrzymaliśmy lokum warte 200 tys. złotych, a jest ono obciążone długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).

Niechciany spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, że w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na kolejne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub nie. Trudność pojawia się w przypadku osób, które nie są pełnoletnie, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy może zadecydować czy przyznać prawo prawnym opiekunom małoletniego do odrzucenia za niego spadku). Warto podkreślić, że kredyty spadkodawcy też są dziedziczone, podobnie jak kredyty i opłaty. Należy pamiętać o wyrejestrowaniu zmarłego ze spółdzielni mieszkaniowej i zamknięciu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy najczęściej proszą o uzupełnienie wniosku i przesłanie kserokopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego). Warszawy obfituje w przedstawicieli tego zawodu.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to konieczne zwłaszcza gdy w część majątku wchodzą wiekowe przedmioty, obrazy lub rzeczy, których wartości nie możemy być pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej wziąć kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się taką działalnością (zobacz to koniecznie).

Można też wyszukać nazwisko konkretnego rzeczoznawcy w Internecie i sprawdzić krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy uważać. Warszawa jest znana z dużej konkurencji, także na tym rynku, może się więc pojawić opinia nieprzychylnego konkurenta, szkalująca pozytywne imię danej osoby. W wypadku dziedziczenia spadku istotna jest też kooperacja z bankami, zarówno w zakresie opłacania ewentualnego kredytu, jak i uzyskania możliwości wglądu do konta lub wielu kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem lub odrzuceniem spadku należy dobrze się zastanowić i nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na podjęcie decyzji mamy pół roku.