Press "Enter" to skip to content

Wypełnianie rozliczenia podatkowego – przez Internet, czy standardowo?

admin 0
Wraz z przybliżaniem się momentu rozliczeń z Urzędem Skarbowym coraz większa ilość petentów decyduje się na opcje Internetowe. Mimo rosnącej liczby „wirtualnych” podatników tradycyjne podejście ciągle jest stosowane przez większą część ludzi – szczególnie starszej daty.

zbliżenie - pieniądze

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com
Wypełniając pit 37 sporo petentów rozważa czy szybciej będzie uczynić to tradycyjnie, dając do kancelarii (kancelaria bydgoszcz) czy użyć jednego z wielu portali sieciowych? Ostatnia opcja posiada największą liczbę zwolenników. Jednak każda droga charakteryzuje się swoimi plusami oraz wadami. Wypełnianie pit 37 na własną rękę w tradycyjny sposób stwarza ryzyko licznych pomyłek, których skorygowanie jest męczące, a niekiedy trudne do wychwycenia aż do momentu, kiedy jest już po fakcie. Z kolei skorzystanie z usług osób trzecich, jakie pojawiają się z wzrastającą częstotliwością przed okresem składania deklaracji generuje poboczne koszty. Istnieje tu również ryzyko niedotrzymania terminu w skutek różnego sortu zdarzeń losowych – patrz na pit 36.
Trzecia opcja czyli oddanie np. pit 36 za pośrednictwem Internetu jest w miarę najwydajniejszym wyjściem. Jednak liczba podatników, którzy ją wykorzystują mimo wzrastania z każdym rokiem nie jest aż tak spora. W rezultacie kolejki przed „Skarbówkami” utrzymują się rok w rok. Wypełnienie pit 36 oraz innych deklaracji podatkowych wcale nie musi być nerwowe – tu o pit 37.

Jeśli decydujemy się na tradycyjne metody najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej żeby wyeliminować ryzyko pomyłek. Jeśli wybierzemy opcję Internetową to dodatkowy czas znacznie się wydłuży.