Press "Enter" to skip to content

Górny Śląsk zalicza się do najbardziej uprzemysłowionych okręgów Polski

admin 0
W ostatnim okresie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie bezrobocie jest co raz poważniejszym problemem. Przykładem może być Hiszpania, gdzie poziom bezrobocia sięga obecnie dwudziestu sześciu procent. U nas nie jest jeszcze tak źle, jednak są w Polsce regiony, w których jest bardzo ciężko o pracę i z roku na rok sytuacja wcale się nie poprawia. Najwyższy procent bezrobotnych zanotowano pod koniec lutego 2013 w województwie podlaskim. Dużo lepiej sytuacja wygląda natomiast w województwie mazowieckim, śląskim czy wielkopolskim.

przemysł

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Łatwo zauważyć, które regiony mają największe problemy z bezrobociem, wystarczy przejrzeć oferty pracy z różnych miast. Dobrym przykładem regionu dobrze rozwiniętego gospodarczo jest województwo śląskie. Region ten uznawany jest za najważniejszy okręg przemysłowy w naszym kraju. Górny Śląsk jest regionem świetnie skomunikowanym. Na śląsku krzyżują się główne trasy tranzytowe. Województwo śląskie uważa się za najbardziej uprzemysłowiony obszar kraju.

Na tych terenach od dziesięcioleci przemysł ciężki był główną osią napędową regionu. Wielką wagę ma tutaj przemysł górniczy. Cztery kopalnie węgla należą do Katowickiego Holdingu Węglowego a ponadto na Kompanię Węglową składa się aż jedenaście kopalń. To największa w Europie firma górnicza. Następną gałęzią gospodarki, która jest bardzo istotna jest przemysł hutniczy. Huty umieszczone są w Chorzowie, Świętochłowicach, Dąbrowie Górniczej i innych. Na śląsku ponadto ogromną rolę odgrywa przemysł energetyczny i chemiczny. Nie ma się co dziwić, że teren ten posiada całkiem małe bezrobocie. Co ciekawe wpisując “praca Gliwice” wyskakują na rozmaitych portalach ogłoszenia nie tylko techniczne.

przemysł

Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Dobry wpływ przemysłu widoczny jest w innych gałęziach i branżach. W miastach górnego śląska poszukuje się pracowników różnych zawodów, zarówno sprzedawcy jak i managera. Bardzo dobrze funkcjonujące fabryki (polecam usługi kador sp. z o.o) przyczyniają się do tego, że mimo trudnych czasów w wielu branżach, sytuacja na ziemiach śląskich jest całkiem niezła. Ważne dla regionu są również inwestycje unijne, które w ostatnim okresie również pobudziły sytuację gospodarczą w województwie.

Więcej na