Press "Enter" to skip to content

Praca w IT – analiza branży

admin 0
Branża IT ciągle się rozwija. Nowoczesne rozwiązania informatyczne stosowane są w coraz szerszym zakresie, w rozmaitych branżach i na różne sposoby. Z tej przyczyny wzrasta też zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych informatyków.

Praca IT

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Branża informatyczna jest dość nietypowa. IT to pojęcie tak szerokie, iż w ramach tego sektora zatrudnienia znajdziemy wiele różnych profesji, np. programistów, testerów oprogramowania, albo specjalistów ds. baz danych. Czasami zdarza się, że duże firmy przyjmują informatyków etatowych, których zadaniem jest bieżąca obsługa pracowników, obejmująca konserwację sprzętu elektrotechnicznego, instalowanie potrzebnych programów, lub konfigurację dodatkowych sprzętów.

Firmy jednak niechętnie zatrudniają informatyków na pełny etat, gdyż ich praca ma charakter pulsacyjny: raz pojawia się mnóstwo zadań do zrealizowania, ale na drugi dzień nie ma nic do roboty. Ze względu na to, a także z wielu innych przyczyn, najczęściej spotykaną formą zatrudnienia w branży informatycznej jest kontrakt.

Wejdź na naszą nową witrynę, na której wyszukasz atrakcyjny kompleksowy tekst (http://tvk.pl/ksw/) na powyższy temat. Oczekują na Ciebie dodatkowe wiadomości.

Freelancer co prawda nie może mieć nadziei na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, czy płatne chorobowe, otrzymuje za to jednak szereg innych korzyści – zobacz koniecznie.

Swoistość branży IT powoduje, iż normowane godziny pracy nie są często spotykane. Nierzadko zdarza się, że informatyk musi wykonywać swoje obowiązki po godzinach funkcjonowania firmy, tak, by realizując swoje zadania nie uniemożliwiać wykonywania zadań innym pracownikom. Dlatego właśnie etat jest w tym fachu prawdziwą rzadkością, jednak sami informatycy również preferują współpracę w oparciu o kontrakt.

Informatyka

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Co sprawia, że freelancer wyżej ceni niezależność od stabilności zatrudnienia? Przede wszystkim może zapewnić sobie większą różnorodność projektów. Ze względu na to, iż dla poszczególnych firm realizuje pojedyncze projekty i pracodawca nie jest narażony na koszty zatrudnienia pracownika, można osiągnąć znacznie wyższe stawki za wykonanie poszczególnych usług.

Bardzo cenioną rzeczą przy kontraktach jest elastyczność – informatyk osobiście decyduje, czy chce wykonać dane zlecenie, czy nie. Jest to bardzo istotne w przypadku programistów, których praca ma charakter twórczy i nie powinna wynikać wyłącznie z poczucia obowiązku.