Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób wykonać wyceny wartości przedsiębiorstwa?

admin 0
Potrzeba poznania wartości działalności gospodarczej niezbędna jest przeważnie w sytuacji otrzymania przez jej właściciela wstępnej propozycji sprzedaży swojego biznesu. W takim momencie zarząd musi zdecydować czy zaoferowane mu warunki transakcji są dla niego dobre, co głównie prowadzi do pytania „Ile właściwe jest warta moja firma?”. Dziś chciałabym opisać rzeczywiste aspekty wyceny zakładu jako etapu procesu jego sprzedaży.

pracownik

Autor: Chris & Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com

Z terminem wyceny firmy oraz zorganizowanej jej części zarządca może się zetknąć już wcześniej przy różnych innych okazjach. Wycena przedsiębiorstwa bądź udziałów spółki jest np. typowym działaniem w sytuacji dokonywania zmian struktur prawnych zakładów. () Wszelkiego rodzaju wycen dokonuje się także przy okazji sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych do poznania wartości godziwej aktywów.

Jeśli zaciekawiła Cię ta sprawa, szybko sprawdź opracowanie (http://www.twojprawnik.net/kontakt.php) a dowiesz się o wiele więcej informacji, które bez wątpienia wywołają u Ciebie szeroki uśmiech.

Wycena może być też częścią zabezpieczeń udzielanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można także nazwać zwykłe kalkulacje porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może zrobić praktycznie każdy, kto ma informacje o rynku kapitałowym oraz giełdzie. Niestety przydatność tych wszystkich wycen do kompetentnego określenia wartości firmy w procesie sprzedaży jest mała.

Jest to spowodowane tym, że wartość działalności można szacować w przeróżny sposób a strategiczną kwestią, którą warto zawsze w pierwszej kolejności ująć dokonując wyboru metod wyceny jest jej dążenie. Nadzorując od wielu lat praktykę biznesową mogę zauważyć, że całkiem inaczej szacuje się wartość firmy dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w etapie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy znajdowaniu dla zakładu inwestora strategicznego. Przeczytaj: strona www.

kariera

Źródło: pixabay

W związku z tym jednym z wymaganych elementów etapu sprzedaży firmy jest wycenienie wartości tej firmy pod kątem rozpatrywanej transakcji.Sposobów wyceny zakładu jest bardzo dużo, ale do sytuacji transakcyjnych wykorzystuje się zasadniczo 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi warto zaznajomić.